Mail Admin Home

اندروید O چه بهبودهایی نسبت به نسل‌های قبلی، به ارمغان می‌آورد؟

 

 


دیشب رویداد I/O گوگل برگزار شد و شاید مهم‌ترین بخش آن معرفی اندروید O بود. در برخی موارد وعده‌های زیادی درباره‌ی بهبود عملکرد این سیستم عامل نسبت به نسل‌های قبلی داده شد. حال با هم مواردی که گوگل به بهبود آن‌ها در اندروید O اشاره کرده را بررسی می‌نماییم.

اندروید ممکن است محبوب‌ترین سیستم‌عامل تلفن‌های همراه در جهان باشد ولی قطعا به عنوان یکی از امن‌ترین، پاسخگوترین و پایدارترین سیستم‌عامل‌ها نیست. به نظر می‌رسد گوگل به خوبی این موضوع را درک کرده است، به دلیل اینکه با معرفی اندروید O وعده داده که در موارد کلیدی مانند امنیت، ثبات و عمر باتری بهبودهایی ایجاد می‌شود.

قطعا این خبر، بسیار خوب و امیدوارکننده بود ولی گوگل حرفی درباره‌ی اجرای بدون دردسر و روان اندروید O نزد! صحبت‌ها در مورد بهبودهای آن را با افزایش امنیت نرم‌افزارها و نظارت بر برنامه‌های مخرب شروع کرد. گوگل به کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین در حال حاضر بیش از 50 میلیارد برنامه را در روز اسکن می‌کند. در اندروید O این فرآیند به صورت شفاف‌تر و قابل دسترس تبدیل شده و از طریق Google Play Protect که در اپ استور گوگل قرار دارد، قابل دسترسی خواهد بود. آن گونه که در رویداد I/O دیدیدم، این قابلیت علاوه بر اسکن خودکار تمامی فایل‌ها، برای شما امکان اسکن دستی برخی نرم‌افزارهای مشکوک را نیز فراهم می‌کند.
اندروید O همچنین با بهبود سرعت بوت شدن سیستم عامل و عملکرد نرم‌افزارها، همراه خواهد بود. یکی از نمونه‌های گوگل در افزایش سرعت، بهبود 119 درصدی در Google Sheets است که توسط بنچمارک‌های داخلی ثبت شده است. روشن است که این افزایش سرعت زمانی حاصل شده که برنامه‌های زیادی روی سیستم عامل نصب نبوده‌اند.

اندروید O همچنین ویژگی جدیدی دارد که با بررسی انتخاب کاربر و مصرف باتری، انتخاب می‌کند کدام برنامه در پس زمینه باز بماند یا بسته شود. هدف این کار، کاهش مصرف باتری از طریق بستن برنامه‌های غیرضروری در پس زمینه گوشی است.


 

همچنین گوگل به توسعه دهندگان دلایل خالی شدن باتری را که شامل بی ثباتی برنامه‌ها و رابط کاربری کند می‌شود، توضیح داد. Play Console یک ویژگی جدید است که آمار مربوط به مشکلات برنامه و تاثیر کاربران از آن را نشان می‌دهد. دیدن این مشکلات کمک زیادی به توسعه دهنگان نرم‌افزارهای اندرویدی می‌کند. همچنین توسعه دهندگان در Android Studio ابزار شبیه‌سازی جدید که توسط کدها در برنامه‌ها استفاده می‌شوند را مشاهده می‌کنند.

اندروید O در اواخر تابستان امسال عرضه خواهد شد. امیدواریم مشکلاتی که در نسخه‌های قبلی اندروید با آن مواجه بودیم را در این نسخه نبینیم!