Mail Admin Home

تفاوت ماوس‌های اپتیکال و لیزر در چیست؟

 

بسیاری از کاربران به ویژه دسته‌ای که ‌کارهای گرافیکی ‌می‌کنند، ‌یا‌ حرفه‌ای بازی‌های دیجیتال را دنبال می‌کنند، ماوس را یکی از مهم‌ترین ابزارهای خود ‌می‌‌دانند. دقت و شتاب ماوس برای این دسته از کاربران، ‌حیاتی است و برای همین، ‌دنبال بهترین نمونه آن هستند؛ اما در میان ماوس‌های اپتیکال و لیزر، کدام دقیق‌تر و سریع‌تر است و‌ تفاوت آن‌ها در چیست؟

بسیاری از کاربران به ویژه دسته‌ای که ‌کارهای گرافیکی ‌می‌کنند، ‌یا‌ حرفه‌ای بازی‌های دیجیتال را دنبال می‌کنند، ماوس را یکی از مهم‌ترین ابزارهای خود ‌می‌‌دانند. دقت و شتاب ماوس برای این دسته از کاربران، ‌حیاتی است و برای همین، ‌دنبال بهترین نمونه آن هستند؛ اما در میان ماوس‌های اپتیکال و لیزر، کدام دقیق‌تر و سریع‌تر است و‌ تفاوت آن‌ها در چیست؟

به گزارش «تابناک»، این روز‌ها دیگر فن‌آوری تبدیل به یک مد شده ‌که البته در آن هر چند سال یک بار، مدل‌های قدیمی البته دوباره مورد اقبال قرار می‌گیرند. یکی از این برگشت‌ها البته مخصوص ‌حسگرهای به کار رفته در ماوس است که به ویژه برای علاقه‌مندان به بازی‌های رایانه‌ای ‌اهمیت بسیاری دارد .برای مدت زمان بسیار‌ی، ماوس‌های اپتیکال بسیار مورد توجه و اقبال کاربران بودند؛ اما اکنون مدتی است ‌ماوس‌های با فن‌آوری لیزر بیشتر مورد پسند است، ‌حال آنکه اکنون چند وقتی است دوباره ماوس‌های اپتیکال بازار را از آن خود کرده‌اند؛ اما دلیل این امر چیست؟


تفاوت ماوس های اپتیکال و لیزر

ماوس‌های اپتیکال برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ به بازار آمده و جایگزین ماوس‌های غلتکی شدند. ماوس اپتیکال، دوربین کوچکی است که با ‌نور LED قرمز رنگ که هزاران بار در ثانیه به CMOS تابیده می‌شود، تلفیق شده است. نرخ تابش هر چقدر بیشتر باشد، دقت ماوس عملا بیشتر است و این در ماوس‌ها‌ ‌متفاوت استسپس حسگر CMOS هر تصویر دریافتی را به پردازشگر سیگنال دیجیتال ‌می‌‌فرستد که ‌‌کار آن گشتن به دنبال تغییرات در تصاویر دریافتی است تا آن‌ها را به حرکات ماوس ترجمه و تفسیر کند .
این گونه از ماوس‌ها تا مدت زمان بسیاری کل بازار را از آن خود کرده بودند تا آنکه شرکت Logitech در سال ۲۰۰۴ نخستین ماوس لیزری را به بازار عرضه کرد که از پردازشی متفاوت و بسیار پیچیده‌تر با نام Laser Doppler Velocimetry بهره می‌برددر این پردازش یک دیود لیزر در کف ماوس اشعه لیزر را در زاویه و فرکانسی مشخص به سطح حرکتی می‌تابد. در‌‌ همان حالی که اشعه با سطح حرکتی برخورد می‌کند، این فرکانس تغییر کرده و تفسیر می‌شوددیود لیزری همچنین شامل یک دیود حساس به نور است که نور بازتاب‌دهنده ‌را به همراه طریقه تعامل و برخورد آن با لیزر دریافت می‌کند تا آنچه را فرکانس تغییر خوانده می‌شود، به دست دهد. در ‌‌نهایت لیزر این فرکانس تغییر را اندازه‌گیری کرده تا سرعت و جهت حرکت ماوس را تعیین کند .شرکت Logitech بر این باور است، این ماوس‌های لیزری تا بیست برابر دقیق‌تر از ماوس‌های اپتیکال هستند و می‌توانند‌ روی هر سطحی از جمله سطوح شیشه‌ای که منجر به گیج شدن ماوس‌های اپتیکال می‌شوند، عمل کنند؛ پس چرا ماوس‌های اپتیکال دوباره به بازار باز‌گشتند؟  بسیاری از متخصصان در این حوزه بر این باورند‌ که تفاوت چندانی در خروجی ماوس‌های هر دو تکنولوژی وجود ندارد و سرانجام این بازار‌یابی و تبلیغات است که منجر به آن می‌شود که یکی بر دیگری ارجحیت پیدا کند؛ اما متخصصان شرکت CoolMaster بر این باور هستند که ماوس‌های لیزری در شرایطی خاص با شتاب و دقت مشکل پیدا می‌کنند که این امر منجر به از دست رفتن دقت اصلی ماوس می‌شوداز همین روی است که بسیاری از کاربران علاقه‌مند به بازی‌های دیجیتال در سطح حرفه‌ای، ماوس‌های اپتیکال را به ماوس‌های لیزری ترجیح می‌دهند. این در حالی است که دقت ماوس‌ها در این سطح برای کاربران عادی چندان قابل تشخیص نیست، مگر آن دسته از کاربرانی که به فعالیت‌های گرافیکی مشغولند


در پایان آنچه مشخص است، اینکه برای کاربران عادی هر دو فن‌آوری قابل استفاده و پاسخگوست؛ البته ماوس‌های لیزر به جهت آنکه ‌روی سطوح بیشتری قابل استفاده هستند طبیعتا ارجحیت دارند؛ اما اگر به دنبال دقت در کارکرد ماوس هستید، آن گونه که به نظر می‌رسد، ماوس‌های اپتیکال شاید مطمئن‌تر و بهتر باشند؛ البته این یک گزاره ۱۰۰ درصدی نیست .